Почекайте
Йде завантаження сторінки
відділ продажу (безкоштовно)
для діючих клієнтів

Створення системи безпеки на підприємстві (Частина 1)

До рішення про необхідність створити на підприємстві комплексну систему безпеки керівники зазвичай приходять в двох випадках: коли щось серйозне вже відбулося, і служба безпеки формується постфактум, або перевірка підказала, що стан безпеки компанії настільки плачевний, що ось-ось станеться провал. Другий варіант – однозначно кращий, адже, як кажуть лікарі, хворобу легше профілактувати, аніж лікувати. Дієва система безпеки може стати потужною вітамінною бомбою для ослабленого імунітету вашого підприємства.

Пограбування, пожежа, рейдерське захоплення, напад на співробітників, промислове шпигунство – це далеко не повний перелік загроз, об’єктом яких може стати стабільно працююче підприємство. Насправді, класифікація загроз більш широка, і ми не будемо вдаватися в книжкові визначення, а розглянемо питання безпеки підприємств на практиці, зокрема, на яких вимогах і інструкціях ґрунтується робота служби безпеки.

Зазвичай служба безпеки (СБ) – це самостійний підрозділ, який входить в структуру підприємства. Цей підрозділ покликаний захищати життєво важливі інтереси компанії. Для цього служба безпеки розробляє систему захисту різними способами, як від внутрішніх, так і від зовнішніх факторів, а також здійснює контроль над підготовкою та виконанням вимог нормативних документів, які регламентують роботу підприємства.

DSC_8163_26122014

По суті, є три найважливіших мети побудови системи безпеки. Перша – це стабільна і прибуткова діяльність підприємства з мінімальними ризиками для його існування. Друга – запобігання або зниження шкоди внаслідок впливу негативних факторів. Третя – забезпечення умов для швидкого відновлення життєдіяльності фірми.

Якщо говорити про основні завдання системи безпеки, то вони полягають:

• у своєчасному виявленні та усуненні загроз;

• у створенні механізму та умов оперативного реагування на загрози безпеці в різних ситуаціях (проявах);

• у створенні умов для мінімізації можливого збитку, отриманого в результаті порушення безпеки.

Фундаментом у побудові кожної системи безпеки на підприємстві повинні стати регламентуючі документи, в яких будуть розкриті завдання охорони в щоденній життєдіяльності, а також у нестандартних та надзвичайних ситуаціях. Створює ці базові документи служба безпеки компанії. Але якщо такої немає, керівник може залучити до виконання завдань з охорони та безпеки професійну охоронну фірму. Її фахівці побудують правильну систему безпеки підприємства та розроблять необхідний пакет документів.

Які ж це документи? У мінімально необхідний перелік нормативних документів для побудови системи безпеки на підприємстві входять:

• Акт технічної укріпленості об’єкта охорони

• Паспорт об’єкта

• Положення про систему контролю доступу

• Посадова інструкція охоронця

• Інструкція по діях охоронця в разі виникнення надзвичайної ситуації

• Інструкція охоронця по порядку застосування спеціальних засобів

• Інструкція з техніки безпеки

• Інструкція по порядку дії охорони та персоналу підприємства при перевірках контролюючими органами

 

Акт технічної укріпленості

 Першим кроком у процесі організації системи безпеки підприємства буде складання акта обстеження технічної укріпленості об’єкта. У будь-якій професійній охоронній компанії вам скажуть, що недооцінювати важливість цього документа не можна ні в якому разі. Як рентген при діагностуванні хвороб, акт технічної укріпленості (ТУ) розповість про всі слабкі точки в стані об’єкта, про ступінь його фізичної та технічної захищеності від різних посягань. У цьому документі фахівці з охорони та безпеки проаналізують всі ризики і уразливості, дадуть повний набір рекомендацій, як їх усунути. Знаючи специфіку свого об’єкта, керівник фірми буде краще розуміти завдання, якими займається служба безпеки підприємства.

Якщо говорити конкретніше, то в акті ТУ першим параграфом йде аналіз фізичної укріпленості об’єкта. Що мається на увазі? Фахівці в першу чергу оцінюють периметрову огорожу: її наявність, стан, складність подолання, наявність і кількість воріт, хвірток, проходів, можливість візуального спостереження з боку, здатність протистояння фізичним діям. Далі у викладі йдеться про будівлі і приміщення, що знаходяться на території, що охороняється. Важливо розуміти, з якого матеріалу вони побудовані, яка поверховість, чи є підвальні та горищні приміщення, підземні комунікації, скільки вікон і дверей, з чого вони виготовлені, чи є решітки. Фахівці також дивляться на загальний фізичний стан будівель і приміщень, під’їзні шляхи, чи є поряд самотні зелені насадження або густі зарості. Аналізується загальна криміногенна обстановка в районі і те, з якими об’єктами територіально межує ваше підприємство.

Наступним кроком в обстеженні об’єкта має стати вивчення технічної укріпленості об’єкта. У чому його суть? Співробітники служби безпеки цікавляться наявністю відеоспостереження, сигналізації виявлення і несанкціонованого доступу на об’єкт або в приміщення. Важливо знати, чи є на території технічні системи контролю доступу (шлагбауми, турнікети тощо), в’їзні (вхідні) КПП, тривожна кнопка для виклику фізпідтримки, пожежна сигналізація, засоби пожежогасіння, освітлення території та звукова сигналізація. Аналізується кількість необхідних постів фізичної охорони, можливість використання службових собак для охорони об’єкта. Фахівці повинні все це розуміти, для того щоб розробити найбільш дієві рекомендації про необхідні заходи щодо усунення недоліків, які стосуються безпеки підприємства.

Акт ТУ і слідуючі за ним рекомендації фахівців допоможуть задіяти оптимальну кількість ресурсів, завдяки яким вийде організувати якісну систему безпеки. В тому числі, на основі акту ТУ складається інструкція охоронця на об’єкті, в якій розписані його покрокові дії в різних штатних і позаштатних ситуаціях. Більш детальну інформацію про те, навіщо потрібен акт обстеження технічної укріпленості об’єкта, ви можете знайти в тематичній статті на нашому сайті http://www.sheriff.com.ua/items/act/.

IMG_0560_26122014

Паспорт об’єкта

Другим у переліку обов’язкових нормативних документів для побудови системи безпеки буде паспорт об’єкта. У цьому документі співробітники безпеки прописують всі основні дані по об’єкту, що охороняється. У ньому чітко і розбірливо вказують наступну важливу інформацію: назва об’єкта, його розміри (площа), прізвища, імена та по-батькові людей, які відповідають за певні зони відповідальності, їх телефони, адреси і місцезнаходження.

Крім того, паспорт об’єкта дає докладний опис під’їзних шляхів, того, як зовні виглядає об’єкт. У нього поміщають фотографії об’єкта, фрагмент карти місцевості із зазначенням місцезнаходження об’єкта. У документі також вказують кількість постів фізичної охорони (воріт, хвірток). Це потрібно для того, щоб співробітники компанії при необхідності могли швидко зорієнтуватися в будь нештатної ситуації.

Наступну частину статті можна прочитати тут.

Дивітся також:

Пультова охорона
Група швидкого реагування
Професіонали
Наша адреса:
м. Київ, вул. Сосницька,1/44
office@sheriff.com.ua